Już za około dwa tygodnie ruszy długo wyczekiwana faza grupowa Ligi Mistrzów. Sprawdźcie swoją... ROZWIĄŻ QUIZ

Iker Muniain

Biografia
Debiut zaliczył w kwalifikacjach Ligi Europy w meczu z BSC Young Boys, wchodząc w 59 minucie meczu za Gaizikę Toquero. Bilbao przegrało ten mecz 0:1, a Muniain był najmłodszym graczem, który założył koszulkę tej drużyny w oficjalnym meczu mając 16 lat, 7 miesięcy i 11 dni.

Jeden tydzień później w rewanżu w Szwajcarii zdobył swojego pierwszego gola w karierze. Athletic wygrał ten mecz 2:1 dzięki bramkom na wyjeździe. Po tym meczu Muniain znowu wpisał się do rekordów Bilbao, mając 16 lat, 7 miesięcy i 18 dni.

30 sierpnia 2009 ustanowił kolejny rekord. W inauguracyjnej wygranej w meczu z Espanyolem zagrał od 1 minuty, stając się najmłodszym piłkarzem, który zagrał w La Liga.

Dwa tygodnie później zdobył kolejną bramkę w Lidze Europy. W meczu z Austrią Wiedeń jego drużyna wygrała 3:0. 2 pozostałe bramki zdobył Fernando Llorente.

Dążąc za rekordami ustanowił nowy - najmłodszy strzelec najwyższych lig rozgrywkowych w Europie. 4 października 2009 strzelił bramkę w meczu z Realem Valladolid. Gola strzelił mając 16 lat, 289 dni, a Atletic zremisował 2-2.
1 grudnia 2009 podpisał swój pierwszy profesjonalny kontrakt z Athletic do czerwca 2015.

6 grudnia 2009 prawie po miesięcznej kontuzji w meczu z Valencią zdobył kolejną bramkę. Tydzień później asystował przy kolejnych dwóch golach swoich kolegów z drużyny w wygranym meczu 2:1 z Realem Zaragozą.

Dostawał od trenera coraz większe zaufanie. W meczu z Xerez CD zagrał pełne 90 i odwdzięczył się zdobywając bramkę już 2 minucie meczu.
Kariera
Klub Data przyjściaData przyjścia Data odejściaData odejścia
Athletic Club Athletic Club 01.07.2009 do dziś
Athletic Bilbao B Athletic Bilbao B 01.01.2009 30.06.2009
Athletic Bilbao U19 Athletic Bilbao U19 01.07.2008 31.12.2008
Statystyki rozgrywek
Lp. Rozgrywki Suma Wyjściowa jedenastka Zszedł w trakcie meczu Wszedł z ławki Minuty na boisku Zdobyte gole Asysty Żółte kartki Czerwone kartki po drugiej żółtej Bezpośrednie czerwone kartki